Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2   Dolů
 
Autor Téma: Nemocenská  (Přečteno 125614 krát)
Petygr



Karma: 0
Příspěvků: 7


« : Únor 22, 2017, 02:48:28 pm »

Ahoj všem, prosím o radu. Pracuji už tři roky v Drážďanech u stavební firmy. Od 6 prosince 2016 jsem na neschopence. Firma mi nevyplatila nemocenskou, ale KG-Keine Aufträge za šest týdnů a teď čekám co mi pošle AOK. Má firma právo mě nahlásit na pracák místo vyplacení nemocenské? Díky za odpověď. Petr :-)
Zaznamenáno
Lenke



Karma: -19
Příspěvků: 909


« Odpověď #1 : Únor 22, 2017, 03:56:53 pm »

Nevím, jestli tě podnikatel může propustit během nemoci ( to ti tady poradí jiní ), každopádně prvních šest týdnů ti platí nemocenskou on, potom zdravotní pojišťovna, kterou ale musíš honit, aby ti ti peníze poslala.

-- oprava překlepu
« Poslední změna: Březen 07, 2017, 04:50:46 pm od Lenke » Zaznamenáno
Petygr



Karma: 0
Příspěvků: 7


« Odpověď #2 : Únor 22, 2017, 07:52:52 pm »

Ahoj, díky za odpověď. Naštěstí mě nikdo nepropouští, pouze mi nezaplatily nemocenskou ale (Saison-kug) to znamená že když je v zimním období špatné počasí tak nás vyplácí z pracáku cca 60% nebo něco takového. Potřebuji tedy vědět jestli na to má firma právo nebo jestli mám dostat plnou nemocenskou.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #3 : Únor 23, 2017, 01:14:10 pm »

Firma mi nevyplatila nemocenskou, ale KG-Keine Aufträge za šest týdnů a teď čekám co mi pošle AOK. Má firma právo mě nahlásit na pracák místo vyplacení nemocenské? Díky za odpověď. Petr :-)
Za prvních 6 týdnů nemoci ti náleží normální plat, to není nemocenská, ale tzv. Entgeltfortzahlung. Takže podle mě záleží na tom, co stojí v pracovní smlouvě. Jestli je tam pevný plat, nebo nějak sezónně rozděleno, kdy plný a kdy nižší, měl bys to dostat podle toho.
Pokud tam stojí paušálně něco jako že když nejsi přidělen na práci, běží nižší plat, pak je to otázka.
Podle mě bys měl dostat mzdu ve výši průměrné mzdy, kterou bys byl dostával, kdybys ve stejné době pracoval.

Ale to vařím z vody, o takovýchhle sezónně závislých smlouvách nic nevím, na to bude lepší podle nějakých obvyklých výrazů kouknout v Guglu, nebo se zeptat kolegů, jestli to připadá v úvahu.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Petygr



Karma: 0
Příspěvků: 7


« Odpověď #4 : Únor 23, 2017, 08:25:09 pm »

Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou a ve smlouvě je přímo napsáno, cituji: Výše náhrady mzdy po dobu nemoci se řídí zákonnými ustanoveními. A opět jsme u otázky: Jak zní zákonné ustanovení? :-)
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #5 : Únor 23, 2017, 09:33:54 pm »

Jak je v té smlouvě stanovená tvá mzda? Měsíčně, hodinovou sazbou...nebo nějak složitěji se zohledněním té sezónnosti apod.?
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Petygr



Karma: 0
Příspěvků: 7


« Odpověď #6 : Únor 23, 2017, 11:57:29 pm »

Přesné znění:
 
§6 Odměna za práci

Zaměstnanci náleží za výkon činnosti podle této pracovní smlouvy následující odměna za práci:
hrubá hodinová mzda  00 eur (slovy:nula eur)
Výplatní termín pro všechny zaměstnance podniku je 00.den kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zaměstnanci vznikl nárok na mzdu.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #7 : Únor 24, 2017, 10:22:15 am »

hrubá hodinová mzda  00 eur (slovy:nula eur)
To zní jako prima deal, berou ještě? Smích

Nicméně pokud tam není nic o sezonálnosti, měla by ti po 6 týdnů náležet mzda podle průměrného počtu hodin předtím.

Viz např. příklad "Uda" tady
https://www.ikk-classic.de/oc/de/firmenkunden/lohnabrechnung/entgeltfortzahlung/#entgeltfortzahlung-bei-zeitloehnen
nebo Gugl
https://www.google.de/search?hl=de&q=entgeltfortzahlung+bei+stundenlohn&btnG=Suche&meta=&gws_rd=ssl

Hodně štěstí!
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Petygr



Karma: 0
Příspěvků: 7


« Odpověď #8 : Únor 24, 2017, 08:44:35 pm »

No o moc moudřejší z toho nejsem. Německy umím tak na 20% a ty překlady taky nemají hlavu a patu. Smutek
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #9 : Únor 25, 2017, 07:54:02 pm »

Ani to přihlášení na pracák a 60% platu není ze dne na den.
Zaměstnavatel ho musí nahlásit 60dni dopředu a je to pro podporu stavebnictví.
To se Tebe nijak tykat nemůže, pokud Ti to taky zaměstnavatel neoznámil dopředu s účinností od 1.12. nebo 6.12.
Evidentne ne.
Náleží Ti 100% platu za celých 6 týdnů od zaměstnavatele, pak AOK.
Písemne ho upozorni ze Ti nedošla výplata a schovej kopii.
Maximálně 60den od termínu výplaty to dojdi nahlásit na pracák.
3mesice je ochrana lhůta kdy Ti i zaplatí advokáta, nebo příděli svého z pracáku.
Opravdu si podepsal smlouvu s nulama ?
No... Pokud dojde na ten pracák, asi tam uděláš male zemětřesení Úsměv
A ano bez ohledu na smlouvu by Ti soud vypočítal to, co bylo obvykla výplata.

Držím palce Mrknutí

PS: nenechávej to byt a bran se !
Popros někoho v okolí kdo umí dobře německy
« Poslední změna: Únor 25, 2017, 07:57:20 pm od jirike » Zaznamenáno
Petygr



Karma: 0
Příspěvků: 7


« Odpověď #10 : Únor 25, 2017, 09:44:25 pm »

Moc dík, konečně logická odpověď.   Smích nuly tam nejsou, jen nemusím šířit své příjmy  Mrknutí Díky ještě jednou.  Můžeš mi prosím poradit ještě s jednou otázkou? Jak je to s nevybranou dovolenou?
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #11 : Únor 26, 2017, 06:37:48 am »

Dovolena má ve stavebnictví taky jina pravidla než u ostatních.
Lhůta je o rok delší.
Tedy například rest dovolene z 2016 můžeš dostat - čerpat AZ do března 2018.
Tedy ji nemusíš nutne mit hned.
V extrémních případech (znám od kamarada) mu rest proplatila UrlaubKasse az rok a půl po ukončení smlouvy, protoze mu ji zaměstnavatel ani nedal a ani neproplatíl.
Stavební obory mají svoji ,,dovolenkovou kasu" a nepřijdeš o to bez ohledu na to, jestli zaměstnavatel opravdu uhradil nebo ne.
Pokud Ti to zaměstnavatel nedá, zaplatí Ti to Urlaubkasse a pak to po nem vymáhá sama.
Když jsi marod naskakuje dovolena taky. Tedy pokud by jsi po nemoci zkončil úplne u tohoto zaměstnavatele například 31.3. 2017 rest dovolene Ti proplatí nejpozději v dubnu 2019.
Zaznamenáno
Petygr



Karma: 0
Příspěvků: 7


« Odpověď #12 : Únor 26, 2017, 09:52:09 am »

Diky tak to je asi všechno co jsem potřeboval vědět. :-)
Zaznamenáno
Lenke



Karma: -19
Příspěvků: 909


« Odpověď #13 : Březen 07, 2017, 02:39:04 pm »

Moc dík, konečně logická odpověď.   Smích nuly tam nejsou, jen nemusím šířit své příjmy  Mrknutí

Tak proč tady píšeš kokotiny, když chceš, aby ti lidi normálně poradili ? Nejseš blbej ?

Každej pracujeme za nějakou mzdu. Ať je to 1100 čistého měsíčně nebo 3000. Z toho se nestřílí.
Zaznamenáno
honza3333



Karma: -24
Příspěvků: 676


« Odpověď #14 : Březen 11, 2017, 06:12:33 pm »

Proc nezvednes prdel a nezeptas se rovnou toho co te zamestnava??? Mohl se ztratit nemocensky listek apod. Me jednou neprisla nemocenska, rozkop jsem dvere v kancelari a druhy den byly penize na ucte. Resite tady milion kravin, ale podstata veci mi unika. Mas smlouvu na neurcito, tak chtej co ti patri....
Zaznamenáno
Stran: [1] 2   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Frankfurtnadmohanem.de © 2024
Stránky krajanů o životě ve Frankfurtu nad Mohanem. O srazech a akcích, práci, studiu, zábavě, bydlení, kultuře. Užitečné články, diskuze, inzerce, seznamka, galerie, spolujízda - autostop a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Německu.

Zahnarzt München |