Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Nevyplacená mzda - jak postupovat?  (Přečteno 28630 krát)
foxterier999



Karma: 0
Příspěvků: 5


« : Červenec 20, 2017, 06:19:47 pm »

Dobrý den, pracoval jsem do včerejška na českou živnost pro německého zaměstnavatele ale zaměstnavatel mi nějak přestal platit.
Tak jsem se zebral a s práce odjel, a ted by mě zajímalo jak od něho vymožu peníze, nebo na koho se obrátit a nebo kde bych tohle měl řešit. No a ještě jestli bych mu měl poslat nějakou výpověd když jsem neměl žádnou smlouvu. Ale pracoval jsem pro něho pár měsíců jako zaměstnanec a potom jsme přešli na živnost a nějakou dobu nám péníze posílal, tak že by jsme měli být nějak dohledatelní v jeho účetnictví.
Předem děkuji za odpovědi.
« Poslední změna: Červenec 20, 2017, 06:51:07 pm od David » Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Červenec 21, 2017, 10:10:42 am »

Pokud to bylo na živnost, samozřejmě nebylo chytré to dělat bez písemné smlouvy, ale i ústní smlouva je v zásadě platná. protože to ale už je vztah dvou podnikatelů, netýká se tě žádná ochrana zaměstnanců.
Pokud ty peníze chceš ještě někdy vidět, buď zaměstnavateli napiš doporučeným dopisem výzvu k uhrazení dlužné částky, pokud jsi nevystavil fakturu, vystav ji. Napiš tam přesné výkony, které chybí uhradit a popiš, jakou mezi sebou máte smlouvu (ústní), ze kdy a s kým uzavřena.
Dej jim přesnou lhůtu k uhrazení, třeba 14 dní a informuj je, že jinak věc předáš právníkovi.

Potom, nebo rovnou, si najdi právníka, ať jim něco sepíše on. ten bude vědět, jak pevní jste v kramflecích, co si můžete dovolit, a jak další korespondenci co nejúčinněji formulovat.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
jirike
Host
« Odpověď #2 : Červenec 22, 2017, 05:28:42 am »

Taky záleží na tom, jakou práci jsi dělal a v jaky moment jsi se sebral a odjel. ..
Jestli jsi práci dodělal a radne předal, jestli byla v pořádku a jestli Ti to popřípadě někdo dosvědči - když nejsou zadne papíry - smlouvy a předávací protokoly.
Aby se nestal opak a u soudu pak ,,Tvůj zaměstnavatel" nevytáhl vznikle škody a nemusel si ještě doplácet. ..
Taky pozor na dodržení pravidel pro práci v Německu na CZ živnost.

Ale i tak doporučuji ihned právníka, byt zaměstnaný a přejít na živnost pro stejnou firmu je Schwarz jak z učebnice, myslím že jeden dobře formulovány dopis od právníka VŠE vyresi Mrknutí

Sam mam podobnou zkušenost, nedostal sem úplne všechno, ale soud sem vyhrál a většinu vyfakturovanych peněz dostal, i když jen s ústní dohodou  a bez předávacích protokolu.
Vse jsem ale dodělal, zákazníci spokojeny, prace bez vad a nedodělků.
Mel sem svědky které nebylo ani potřeba použít Úsměv

Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Frankfurtnadmohanem.de © 2024
Stránky krajanů o životě ve Frankfurtu nad Mohanem. O srazech a akcích, práci, studiu, zábavě, bydlení, kultuře. Užitečné články, diskuze, inzerce, seznamka, galerie, spolujízda - autostop a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Německu.

Zahnarzt München |