Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2   Dolů
 
Autor Téma: Živnostenský list v Německu. Odkdy se platí DPH?  (Přečteno 228563 krát)
Lukaso



Karma: -1
Příspěvků: 138


« : Únor 05, 2011, 04:56:01 pm »

Ahoj, neví prosím vás někdo jak je to se založením volné živnosti nákup-prodej (prodej přes internet) v Německu, jaké jsou podmínky, ale především kolik se platí pak zálohy na zdravotní pojištění a sociální pojištění, silniční dan, zda to jde utáhnout.  V čr je to měsíčně kolem 4000. Prostě jaké jsou náklady, když se jedná o drobné podnikání. Příp. jestli němáte někdo na nějaký kontakt na danového poradce který mluví i česky. Provozuji živnost v Čr, ale prodávám jen do Německa. Chystám se bydlet u Mnichova, tak jsem si právě řikal, jak to bude se založením živnosti tam. děkuji všem za zkušenosti.

Pak mám v hlavě otázku zda je v Německu rovnež povinnost stát se plátcem dph bez ohledu na obrat pouhým přijetím služby od podnikatele z eu.( prodej přes Ebay, Ebay má sídlo v Lucembbursku) . V Čr takováto povinnost je a je to dost nevýhodné. Tak by mě zajímalo zda Německo má nějakou vyjímku, protože spousta prodejců - firem prodává na Ebay, ale plátci dph nejsou.  V Čr jsem nucen platit mnoho tisíc měsíčně na dph i kdyý nesplnuji min. obrat, tak právě zda by to tam nebylo výhodnější. Ale to už je právě otázka spíše na danového poradce.
« Poslední změna: Únor 05, 2011, 05:52:15 pm od David » Zaznamenáno
Lukaso



Karma: -1
Příspěvků: 138


« Odpověď #1 : Únor 09, 2011, 12:38:24 am »

Děkuji všem za užitečné zkušenosti, co jste mi poslali mailem. vychází to celkem dost proti Čr a ty názory i odrazují. Tak trochu pochybuji zda není skutečně lepší firmu mít registrovanou v Čr. No třeba se ještě něco dovím.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #2 : Únor 09, 2011, 11:19:03 am »

Nechci porad jenom ryt, ale precist si prispevek ve foru a odpovedi poslat mailem je vsem ostatnim..vite na co? Nevím co si myslet/Nerozhodný
Dost zle je, kdyz to tazajici rovnou navrhuje, ale Lukaso nic takoveho nerekl a odpovedi presto dostal jen soukromne.

Kdyby Lukaso, nebo nektery ochotny odpovidajici, zverejnili aspon zverejnitelne casti odpovedi, anonymni fakta, tady, jsem si jist, ze se najde dost lidi, kterym to ted nebo v budoucnu pomuze. To je kouzlo internetovych for - jedna odpoved a tolik stastnych poucenych (napr. ja). Takhle se raduje jenom jeden a pritom by stacilo tak malo.

Diky a mejte se krasne.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Lukaso



Karma: -1
Příspěvků: 138


« Odpověď #3 : Únor 09, 2011, 10:39:22 pm »

Máš úplnou pravdu, také mě to překvapilo. Mám takový pocit, že jak někdo podniká tak se nechce zvěřejňovat. A také mě překvapila ta nálada, myslel jsem, že jsou tady podnikatelé spokojenější než v čr. Asi není nad dobré zaměstnání.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #4 : Únor 14, 2011, 11:54:52 am »

Máš úplnou pravdu, také mě to překvapilo. Mám takový pocit, že jak někdo podniká tak se nechce zvěřejňovat. A také mě překvapila ta nálada, myslel jsem, že jsou tady podnikatelé spokojenější než v čr. Asi není nad dobré zaměstnání.
Mozna prijde na to, v jakem meritku clovek podnika. Podnikam-li s mesicnim obratem ve stovkach EUR, je to asi opravdu deprimujici, zdravotni pojisteni a poplatky za vedeni ucetnictvi zase vetsinu sezerou. Kdyby se clovek pohyboval v radu tisicu, coz je asi cilem kazdeho poradneho podnikani, nemelo by to zas byt az tak krusne.

Toz nesly by zverejnit aspon nejake anonymizovane vytahy z tech zkusenosti?
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Lukaso



Karma: -1
Příspěvků: 138


« Odpověď #5 : Únor 16, 2011, 01:19:02 pm »

Ano presne jak pises. Problemem je ze pri obchodni cinnosti je potreba pro uziveni obrat alespon 5mil,tedy 200 000 Euro protože marze jsou velmi nizke, takže drobné podnikání se  v dnesni dobe jaksi vytraci. Obrat milion kč ročně je dnes opravdu málo. Z tech zkusenosti vypliva že jsou tu velmi drahe sluzby danoveho poradce nebo vysoke pokuty za chyby. Naklady jen na zdr a soc jsou take vyssi nez v cr, tak je otazka zda se vyplati firmu opravdu registrovat. Jete jsem ale nezjistil tu otázku dph, potřebpval bych tedy najit nejakeho danoveho poradce co mluvi i česky abych to s ním probral.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #6 : Únor 16, 2011, 05:01:16 pm »

Na toho poradce se zkusim zeptat, jinak uz tu ve foru parkrat probehl dotaz na cesky mluviciho danoveho poradce, rekl bych ti hledej ve foru, ale to hledani se jaksi nezda uplne dobre fungovat. Nastesti mame Google.
Tady je vlakno, kde nekteri doporucuji danove poradce, jako o cesky mluvici tam mluvi o nejake pani z Lohnsteuerhifevereinu. To je spolek, kde se normalne musis stat clenem a pak mas pravo na sluzby - vetsinou to ale podle mne jsou samostatni podnikatele, tak si myslim, ze by ti dali i ad hoc konzultaci: http://www.mnichov.de/forum/index.php?topic=3296
Nevim ale, jestli se nespecializuji jen na jednoducha danova priznani zamestnancu...jestli maji prehled i o podnikani. Zkusil bych tam zavolat.

Kdyby stacil anglicky mluvici, tak kamarad, ktery velmi vazne podnika na vice frontach, pokud vim chodi k Expattax: http://www.expattax.de/
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
Milos



Karma: 0
Příspěvků: 7


« Odpověď #7 : Únor 16, 2011, 10:52:02 pm »

DPh se plati s rocnim prijmem presahujicim 17 tis. euro netto
Zaznamenáno
Lukaso



Karma: -1
Příspěvků: 138


« Odpověď #8 : Únor 17, 2011, 01:28:05 am »

Dobrý den, děkuji za reakci k diskuznímu foru ohledně podnikání v Německu a ohledně otázky registrace k dph. Otázka dph je bohužel velmi složitá a původní smysl registrace k dph při dosažení stanoveného obratu se bohužel vytrácí. Cílem eu je, aby se pokud možno stali v budoucnu všichni plátci dph. V Čr tak platí novela, kdy již pro registraci k dph není rozhodující dosažení obratu. Byl zaveden institut plátcovství z titulu přjietí, nebo poskytnutí služby od plátce v eu. Tudíž i když máte obrat třeba 10 000 kč ročně a přujmete službu od plátce dph stáváte se plátcem ke deni přjietí této služby se všemi důsledky, zejména vyššími náklady a zdražením vašich cen. Nemá to logiku, ale je to bohužel tak. Pravidla jsou v tomto ohledu dle konzultace s českým danovým poradcem stejné ve většině zemí eu. Zajímalo by mě tedy zda Německo má vyjímku, nebo je totu stejné jako v čr. Typickým příkladem přijetí služby od plátce je prodej přes ebay, které má sídlo v Lucembursku. Potřebuji tedy tuto otázku probrat s danovým poradcem v Německu, nebo jsem si řikal, že se přímo obrátím na Fú.
Zaznamenáno
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« Odpověď #9 : Únor 17, 2011, 05:52:44 am »

Einkommenssteuer platí každý od přibližně 8000 Euro čistého (= Grundfreibetrag, pro rok 2010 činí 8004 Euro).
Podrobně: http://de.wikipedia.org/wiki/Grundfreibetrag

Těch výše zmíněných ca. 17000 Euro se vztahuje na živnostníka jako Kleinunternehmer, který do ca 17000 Euro čistého neplatí Umsatzsteuer (19%)
Podrobně:
* 19% USt.: finanzamt.bayern.de/Informationen/Steuerinfos/...
* Kleinunternehmer: finanzamt.bayern.de/Informationen/Steuerinfos/...
* http://de.wikipedia.org/wiki/Umsatzsteuer
* http://de.wikipedia.org/wiki/Umsatzsteuer_%28Deutschland%29

Tzn. ve tvém případě, např. ten Kleinunternehmer:
Zajdeš si na místní obecní úřad (KVR, Kreisverwaltungsreferat) založit živnost jako Kleinunternehmer, pokud to správně vyplníš tak to je na pár minut. S potvrzením o přihlášení živnosti zajdeš na finančák. Na finančáku dostanes k vyplnění "Fragebogen zur steuerlichen Erfassung", kde nahlásíš předpokládaný obrat, náklady (např. zdrav. pojištění), čistý příjem.
Do ca 14dní dostaneš od KVR potvrzení o daních a popř. St.Nr. a můžeš psát faktury.
Daňové přiznání pak podáš do konce května následujícího roku.
Zaznamenáno
Lukaso



Karma: -1
Příspěvků: 138


« Odpověď #10 : Únor 17, 2011, 09:19:11 pm »

Davide, moc Vám děkuji za ochotu mi pomoci, že se mě nesnažíte zastrašit a odradit, ale poradit. Ještě jednou moc děkuji.
Zaznamenáno
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #11 : Únor 20, 2011, 07:56:08 pm »

Pro vsechny kteri nechteji byt platci DPH v nemecku par postrehu z praxe a tvrde reality.Tato konstalace je vhodna pouze pro lidi co podnikaji pri zamestnani a maji opravdu jenom maly prijem z podnikani.Po nejake dobe po Vas skoci financni urad a bude chtit prokazat z ceho zijete,kdyz mate tak maly prijem.Pokud se Vam to nepodari verohodne prokazat,tak Vas podle tabulek,ktere maji na kazdy obor podnikani(predpokladany standartni zisk) odhadnou a budete muset zaplatit dane z penez,ktere jste ani mozna nevydelali.Nikdo se s Vami nebude moc bavit. Konci to potom exekuci a osobmnim konkurzem. Nebyt platcem pusobi neverohodne i u dalsich subjetu a standartnich firem,ktere neco takoveho ani nepredpokladaji. Je lepe byt platcem DPH od zacatku,vest jednoduche ucetnictvi a pozadat o zmenu hlaseni DPH treba na 3 nebo 6 mesicu. Neni to nic sloziteho a budete mit klid.
K dotazu uplne na zacatku.Prodej prez internet a zalozeni zivnosti. Reseni bych videl nasledovne.Zalozeni spolecnosti s rucenim omezenym se zakladnim kapitalem 1 EUR. Takova spolecnost se jmenuje UG. Ten zakladni kapital si tam musis behem podikani dosporit(25000 EUR) a pak tu spolecnost muzes prejmenovat na GmbH. Existuje tato forma teprve rok a neni tam stanoveno, jestli tech 25000 EUR musis nasetrit za rok,nebo za 10 let.Odklada se jenom male procento ze zisku,jinak to funguje jako normalni GmbH.Na takovou spolecnost nedostanes ale zadny uver,bez zajisteni. Konto si udelej nejlepe u Postbank za 10 EUR mesicne.Muzes koupi i spolecnost uz zalozenou u firmyhttp://www.go-ahead.de/. Firmu budes mit bez zamestancu.Nechas se tam zamestnat jenom ty jako reditel,treba jenom na bazi 400 EUR.Cele podnikani muzes potom rozjet z CR prez internet,bez dalsich vedlejsich nakladu.Ucetnictvi muzes delat online treba tady:e-conomic Online Buchhaltungsprogramm,http://www.e-conomic.de/buchhaltungsprogramm/.Nemecke telefonni cislo si udelej na bazi OVIP treba u firmy www.sipgate.de a mas kompletni virtualni kancelar. Pro ty co podnikaji prez internet je takove reseni idealni. Aby jsi nebyl platce DPH nepripada vubec v uvahu. Neni to proste mozne. Jedinou vec kterou musis vyresit je adresa firmy v nemecku.Nejaky Büorservice,nebo ucetni ci danovy poradce jiste najdes.Je to otazka jenom ceny(80-250 EUR/mesic).Ve srovnani s cenou bytu za mesis to je zanedbatelne.
Zaznamenáno

Standa
Lukaso



Karma: -1
Příspěvků: 138


« Odpověď #12 : Únor 24, 2011, 07:56:33 pm »

Stando moc děkuji za odpověd, jste jediný kdo napsal něco konkrétně a ze zkušenosti, Začal jsem o tom vážně uvažovat, že nemá cenu být fyzická osoba, zvláště v cizině, ale že je lepší právnická osoba, přesně jak píšete. Zkusím se ale obrátit přímo na nějakou zprostředkovatelskou firmu, která vše vyřídí, aby bylo všechno v souladu s předpisy. Ještě by mě zajímalo zda nevíte jaké jsou sazby za soc poj a zdr alespon měsíční zálohy. díky
Zaznamenáno
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #13 : Únor 24, 2011, 09:46:02 pm »

Jako podnikatel nemusis v nemecku platit nic na duchod ani socialni apod. To je vsechno Tvoje vec,kam si penize budes ukladat a co budes v pripade nemoci delat. Pro lidi zvykle z CR na povinne odvody nepochopitelne.Ale tak to skutecne je. Musis byt jenom zdravotne pojisteny.Pokud jsi zdravy,mlady,tak si udelej pojisteni u soukrome pojistovny za 120-150 EUR.Tim jsou Tvoje povinnosti splneny.Muzes byt dobrovolne i u statni pojistovny,ale to je moc drahe a jsi pacient 2 tridy(uplne vsude).Pokud jsi v nemecku nikdy nebyl zamestnany a nikdy u statni pojistovny nebyl,tak te tam stejne nevemou jako podnikatele na dobrovolne pojisteni.Aspon jsem jeste neslysel,ze by se to nekomu podarilo. Pokud nebudes v nemecku bydlet a budes tu mit jenom firmu jako pravnickou osobu,tak nemusis byt pojisteny ani zdravotne.To je rozdil mezi pravnickou osobou a zinostenskym podnikanim. Aby mela firma aspon jednoho zamestnace,tak muzes treba zamestnat na bazi do 400 EUR Tveho ucetniho(rekl bych ze tak 150-200 EUR),ktery Ti povede i nejakou korespondenci(DPH,povinne hlaseni uradum apod.).Podle obratu budes mit jeste poplatek za rocni danove priznani.Rekneme 100 tisisc EUR,das danovemu poradci tak 800- 1000 EUR(musi zverejnit v elektronickem registru vysledovku...atd). Ty sam muzes byt samozrejme zamestancem sve vlastni firmy a davat si vyplatu. Z te vyplaty si musis sam zaplatit zdravotni a duchodove pojisteni(samozrejme ze nejake soukrome!).Pozor plati pouze pro jednatele spolecnosti ktery ma alespon 40(?)% podil na firme. Pokud mas mene,jsi normalni zamestnanec a mas vsechny povinne odvody.Podnikej tedy pouze sam,nebo maximalne ve dvou!Podnikani jako pravnicka osoba ma spoustu vyhod,ale i povinnosti.Neni to zase tak ale slozite,jak na prvni pohled vypada. Mej se hezky STANDA
Zaznamenáno

Standa
Lukaso



Karma: -1
Příspěvků: 138


« Odpověď #14 : Únor 25, 2011, 12:06:49 am »

Nevíš prosím Tě ještě jestli tady taky existuje možnost odečtení výdajů paušálem, když neeviduješ výdaje ? V čr je to ve výši 60 procent. Takže se evidují jen příjmy a výdaje se pak udělají paušálem. Vychází to výhodně. díky
Zaznamenáno
Stran: [1] 2   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Frankfurtnadmohanem.de © 2024
Stránky krajanů o životě ve Frankfurtu nad Mohanem. O srazech a akcích, práci, studiu, zábavě, bydlení, kultuře. Užitečné články, diskuze, inzerce, seznamka, galerie, spolujízda - autostop a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Německu.

Zahnarzt München |