Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Nürnberg | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2 3   Dolů
 
Autor Téma: Podnikani v Nemecku  (Přečteno 280325 krát)
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« : Únor 24, 2011, 06:26:04 pm »

Chtel bych pozdravit vsechny co uz podnikaji,nebo se chystaji podnikat. Chtel bych tohle tema tady nejakym zpusobem otevrit,jelikoz mam pocit ze to tady nejak uplne chybi. Podnikani v nemecku je a neni slozite. Jiste se v Mnichove najde i nekolik dalsich prispevatelu, kteri delsi dobu podnikaji a mohou tem co se na to chystaji,nebo uz nejakym zpusobem podnikaji,poradit jak co delat a cemu se vyhnout. Co na to rika administrator mnichov.de?
Hezky den Vam preje Standa
Zaznamenáno

Standa
Lukaso



Karma: -1
Příspěvků: 138


« Odpověď #1 : Únor 24, 2011, 07:52:42 pm »

Ahoj Stando, máš úplnou pravdu. Také jsem toto téma otevřel, ale lidé se bojí o tom veřejně mluvit, nebo v tom maji taky hokej, někdo píše to, někdo zase něco jiinýho,  a spíše odrazují, straší velkou přísností a pokutami za chyby a máš pak pocit, že Německo ani není právní stát, jak Ti tady všechno seberou apod. Vyznívá to tak, že v Čechách vyděláš kulový, ale zase Tě nikdo nekontroluje, kdežto tady teoreticky vydělat můžeš, ale zase všechno utratíš za daňové poradce, aby si měl všechno účetnictví a přiznání v pořádku, nebo prostě aby si neudělal nějakou chybu, protože se pak nedoplatíš, kvůli přísné kontrole. Prostě máš pocit, že to nemá cenu. Občas se najde někdo kdo Ti poradí, ale málokdy. Vítám proto, že se našel další zájemce o radu. Nejlepší je někdo když už má zkušenost, protože mi bylo řečeno, že zde stojí daňový poradce ca 200 euro na hodinu, což samozřejmě pro nás z Čech je hodně, v Čechách si bere běžně jen 1000 kč na hod. Kdyžtak můžeš vyhledat v diskuzích i můj dotaz. Hodně zdaru.
Zaznamenáno
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« Odpověď #2 : Únor 24, 2011, 08:02:36 pm »

Diskuze na toto téma určitě spoustě lidem pomůže, včetně mě. Zatím jsem dával nějaké zajímavé info do wiki.
Zaznamenáno
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #3 : Únor 24, 2011, 10:07:32 pm »

Smutne je ze tady Cesi podnikaji malo,anebo delaji ostudu nejakou cernotou.Chtelo by to vylepsit image,dohanime Polaky. Znama chodi prekladat na celnici,do vezeni a k soudu,takze vim o cem mluvim.
V Augusten Str. mel jeden znamy cech 16 let Bistro. Nesehnal zadneho rozumneho cecha,ktery by to prevzal,tak to ted koupil jeden Rumun. Je to skvele zavedeny podnik.
Zaznamenáno

Standa
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #4 : Únor 24, 2011, 10:16:47 pm »

Zajimave stranky o podnikani
http://www.franchiseverband.com/
http://www.jomondo.de/de/
« Poslední změna: Únor 25, 2011, 12:31:43 am od David » Zaznamenáno

Standa
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« Odpověď #5 : Únor 25, 2011, 12:36:25 am »

Tak o tom slyším teda poprvé, že na Augustenstr bylo nějaké bistro. Kdyby to trošku víc roztroubil, tak by se třeba někdo ozval.
Zaznamenáno
AndyC.



Karma: -3
Příspěvků: 6


« Odpověď #6 : Únor 25, 2011, 08:42:47 am »

Ahoj, to je opravdu dobré téma, ale jak už zde bylo napsáno, málokdo něco poradí, protože v tom je asi pěkný guláš. Mě by hrozně moc zajímalo, jak je to s pojištěním, když člověk v Německu podniká. Co je POVINEN ze zákona platit a co je dobré platit, co naopak zbytečné.
Já jsem tu už četla, že většina Čechů, co tu podniká má např. zdravotní pojištění v Čechách. Někdo psal, že to má a dokonce to tu odečítá z daní, jiný psal, že je to trestné.. Tak jak to teda je?
Já mám např. německé (TK) a tak jsem tam zavolala, zda mohou mít české. Bylo mi řečeno, že jako "freiberufler" nejsem "versicherungspflichtig" a pokud mám české občanství, nikdo mi nemůže zakázat mít české zdravotní EU pojištění.
Pak by mě hrozně zajímalo jak to je, když je člověk zaměstnaný a k tomu má ještě živnost..
Takových případů je tu také hodně a všichni to tak nějak "matlají" a nikdo, s kým jsem o tom mluvila neví, jak je to podle zákona opravdu "v richtiku"..
To mě jen tak napadlo jaké téma k podnikání v Německu..
Zaznamenáno
henie84



Karma: 0
Příspěvků: 40



WWW
« Odpověď #7 : Únor 25, 2011, 09:40:39 am »

ja si to ted taky budu muset zjistit, a to dost brzo, takze sem napisu az to bude vedet

jsem normalne zamestnanej - tz. prijem, dane socialni, zdravotni, apod. - a k tomu mam jeste Freier Mitarbeitervertrag ... uz jsem fakturoval, ale jeste jsem si nedal uplne dohromady jak to budu danit, to mam schuzku pristi tyden

co me zatim rikali, tak jako kleine Unternehmen nemusim platit dane do urciteho mnozstvi (?50 000 EUR?) pokud to je vyfakturovano od 3 a vice klientu

rozhodne to pristi tyden budu zjistovat, jak je to z danema, co se priznava, co se odecita a jaky jsou limity, a zkusim poinformovat :-)

i kdyz tady uz to je probirany

http://www.mnichov.de/forum/index.php?topic=6360.0
« Poslední změna: Únor 25, 2011, 09:52:40 pm od David » Zaznamenáno
Lukaso



Karma: -1
Příspěvků: 138


« Odpověď #8 : Únor 25, 2011, 10:59:19 am »

Ahoj, to je opravdu dobré téma, ale jak už zde bylo napsáno, málokdo něco poradí, protože v tom je asi pěkný guláš. Mě by hrozně moc zajímalo, jak je to s pojištěním, když člověk v Německu podniká. Co je POVINEN ze zákona platit a co je dobré platit, co naopak zbytečné.
Já jsem tu už četla, že většina Čechů, co tu podniká má např. zdravotní pojištění v Čechách. Někdo psal, že to má a dokonce to tu odečítá z daní, jiný psal, že je to trestné.. Tak jak to teda je?
Já mám např. německé (TK) a tak jsem tam zavolala, zda mohou mít české. Bylo mi řečeno, že jako "freiberufler" nejsem "versicherungspflichtig" a pokud mám české občanství, nikdo mi nemůže zakázat mít české zdravotní EU pojištění.
Pak by mě hrozně zajímalo jak to je, když je člověk zaměstnaný a k tomu má ještě živnost..
Takových případů je tu také hodně a všichni to tak nějak "matlají" a nikdo, s kým jsem o tom mluvila neví, jak je to podle zákona opravdu "v richtiku"..
To mě jen tak napadlo jaké téma k podnikání v Německu..

Ahoj, to už se ke mě také doneslo, slyšel jsem, že češi co tu podnikají na německý Žl tady nic neplatí, že si platí zdravotní pojištění jen v Čechách, ale jak píše Cofex, tak by se snad mělo platit tady, ale ty Češi řikali že si ho tu stejně platit nebudou. Takže je v tom guláš.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #9 : Únor 25, 2011, 11:42:29 am »

co me zatim rikali, tak jako kleine Unternehmen nemusim platit dane do urciteho mnozstvi (?50 000 EUR?) pokud to je vyfakturovano od 3 a vice klientu
Stat si urcite nenecha dan z 50k ujit...takze predpokladam, ze dan budes muset platit od naprosteho minima...mozna je nejaka hranice na urovni HartzIV, jako 360 EUR mesicne ci co, co by bylo nezdanitelne.
Tech 50.000 je spis asi hranice na "platcovstvi DPH", k cemuz tady obsirne psal cofex.

Ti tri zakaznici za urcitou dobu take nema nic spolecneho s danemi, ale s tzv. "Scheinselbständigkeit" - nesplnis-li tuto podminku a skoci po tobe, ohlasi se vsuchni s doplatky za socialni odvody jako bys byval byl zamestnanec - coz muze po par letech podnikani byt slusna palka.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #10 : Únor 25, 2011, 07:58:07 pm »

Dotazu je mnoho,vezneme to po rade.Administrator to muze upravit.
Varianta cislo 1:
Clovek je v nemecku normalne zamestnany a rozhodne se podnikat.
Dam v zamestanani vypoved a vyridim si zinovstensky list.(rozvedeme na jinem miste).
Okamzikem vypovedi vypadam ze socialniho systemu a musim se o sebe starat sam.
Zdravotni pojisteni mohu udelat u statni pojistovny jako dobrovolne a dal zustat napriklad u AOK. Je na to zvlastni formular Freiwilige Versicherung(pokud nemate rodinu a zenu ktera nepracuje a musi byt pripojistena,tento typ zdravotniho pojisteni rozhodne nedoporucuji). Zadost musite podat nez vam vyprsi posledni den co jste zamestnani.
Lepsi varianta zdravotniho pojisteni je soukrome. Je levnejsi a lepsi.Jste pacient 1 tridy,muzete jit k doktorovi kam chcete...atd.
Duchodove pojisteni si nemusite u statu platit. Je na Vas kam si budete penize ukladat. Existuje moznost si stani duchod platit dale. Zadost musite na LVA podat nez vam vyprsi posledni den co jste zamestnani. Bud si urcite ze budete platit jenom minimum(78 EUR?),nebo podle prumerne mzdy,ktera se kazdy rok stanovuje znovu.Doporucuji platit si to minimum,aby jste si udrzeli narok na nemecky statni duchod a neprisli o to,co jste tam vplatitili,jelikoz jste nesplnili povinnost platit 35let(?) do nemeckeho duchodoveho systemu,ktery je predpokladem k ziskani renty.
Zaznamenáno

Standa
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #11 : Únor 25, 2011, 08:15:52 pm »

Pokracovani varianta c.1
Pozor pokud si to LVA nevyridite hned a budete treba rok podnikat a budete si to chtit zacit po roce platit,tak to uz nejde!Proste jste s LVA skoncili a budete mozna patrit ke skupine lidi v nemecku,ktera zadny statni duchod nepobira!(velky rozdil proti CR!)
Pozor take u zdravotniho pojisteni.Pokud se rozhodnete pro soukrome,tak uz vas nevezmou nazpet ke statni! Tam se dostane nazpet zase jenom tak,ze Vas nekdo zase normalne zamestna.To je jediny zpusob se tam zase dostat nazpet.Jde to jenom do veku 53(?)let. Potom uz Vas nazpet nevemou vubec.
V nemecku existuje asi tri roky zakon, byt zdravotne pojisteny.U statu,nebo soukrome.To je jedina povinnost,kterou podnikatel ma co se tyce zdravotni socialnich veci. Bajkam o tom ze muzete byt pojisteni v CR za 1200 KC a podnikat v nemecku neverte. Ten zakon to jasne stanovi a az dojde pri kontrole na lamani chleba,tak Vam to zpetne spocitaji podle zisku,nebo Vam daji minimum 150 EUR plus penale. Odkaz jsem na ten zakon uz v jednom prispevku uvedl.Treba ho administrator najde a doplni ho sem.Jste povinni prokazat,ze platite zdravotni pojisteni v nemecku.
Zaznamenáno

Standa
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #12 : Únor 25, 2011, 08:23:17 pm »

Zakon o zdravotnim pojisteni:
http://www.misterinfo.com/publish/versicherungen/krankenversicherung/allgemeine-versicherungspflicht-in-der-krankenversicherung

Freiwillige_Krankenversicherung:
http://de.wikipedia.org/wiki/Freiwillige_Krankenversicherung

Selbstständige Rentenversicherung:
http://www.suite101.de/content/selbststaendige-rentenversicherung-a43168
« Poslední změna: Únor 25, 2011, 09:52:00 pm od David » Zaznamenáno

Standa
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« Odpověď #13 : Únor 25, 2011, 11:04:34 pm »

Díky moc Stando, to je opravdu zajímavé info.
Přidal jsem to upravené do článku ve wiki s názvem: Podnikání na živnostenský list v Německu
Zaznamenáno
cofex



Karma: 15
Příspěvků: 62



« Odpověď #14 : Únor 27, 2011, 09:15:01 pm »

Dostal jsem na email nejake dotazy k dobrovolnemu pojisteni u statni pojistovny,treba AOK. Uz jsem o tom napsal v jinem prispevku ,tak to sem s malym doplnenim jeste jednou uvedu.
Plati pro uvadenou variantu podnikani cilo 1  a tyka se nemocenske.
Dobrovolny pojistenc u napriklad AOK(zkratka statni pojistovna).Musi si ke svoji smlouve uzavrit dodatek na Tages-Krankengeld. Tyto penize zacne dostavat az po 6(!) tydnech nemoci(neschopenka od doktora) na den a v maximalni vysi 80,- EUR,maximalne 6 nebo 12 mesicu podle pojistovny.Mesicni poplatky se zvednou o 1-3 procenta(podle pojistovny) mesicne. Uplne v detajlu a presne Vam to reknou na AOK nejlepe Lansbergestr,nebo se musiste  protelefonovat k dotycnemu co Vas ma na starosti.
Pokud se nechate pojistit soukrome,urcite se sami od ktereho dne nastupu nemocenske chcete dostavat penize a v jake vysi. Podle toho se samozrejme odviji i vyse premie Vaseho soukromeho zdravotniho pojisteni.
Existuje i moznost kombinace dobrovolneho pojisteni napriklad u AOK a soukromeho pojisteni jenom na Tages-Krankengeld.Tohle je potreba si ale nechat individualne spocitat a srovnat ruzne pojistovny.
Pokud jste svobodni,bezdetni,nebo manzelka pracuje a je sama pojistena, je soukrome pojisteni vzdy jednoznacne levnejsi a lepsi.
Standa
Zaznamenáno

Standa
Stran: [1] 2 3   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Frankfurtnadmohanem.de © 2024
Stránky krajanů o životě ve Frankfurtu nad Mohanem. O srazech a akcích, práci, studiu, zábavě, bydlení, kultuře. Užitečné články, diskuze, inzerce, seznamka, galerie, spolujízda - autostop a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Německu.

Zahnarzt München |